Léčebná tělesná výchova v těhotenství

Účelem léčebné tělesné výchovy pro těhotné je :

  1. Udržet organismus těhotné ženy v optimálním zdravotním stavu tzn. Udržet jej v dobré kondici tělesné i psychické a tím vytvořit předpoklady pro zdárný vývoj plodu
  2. Zabránit změnám , které těhotenství a porod na organismu ženy způsobuje
  3. Připravit těhotnou na porod tak, aby jeho průběh byl co nejlepší a nevyčerpal zbytečně ani rodičku ani plod

Změny na organismu těhotné ženy

Všechny změny , které v těh. vznikají lze léčebnou tělesnou výchovu ovlivnit. Týkají se systému neurovegetativního,hybného,cévního,dechového a výměny látkové.

  1. Ovlivnit nepříznivé změny neurovegetativního systému / nechutenství až nausea,plačtivost,náladovost,strach z porodu…./.
    Žena se při cvičení podle povelů soustředí na cviky a odpoutá se od svých starostí.Cvičení odvádí pozornost od úzkostného sebepozorování a nácvikem relaxace lze navodit a zlepšit celkové uvolnění a schopnost odpočívat.
  2. Posílit břišní svaly
    Zvětšující se obsah dutiny břišní v těh. bývá příčinou oslabení břišních svalů.Vzniká nebezpečí rozestupu břišních svalů,zpomalení peristaltiky střevní,návyky vadného držení těla s následnými bolestmi v kříži.
  3. Posílit prsní svaly
    Během těh. se prsní žlázy zvětšují a prsní svalstvo je oslabováno a vytahováno.Po porodu s nástupem laktace je to ještě výraznější.Proto již v těh.posilujeme svalstvo prsní a zabraňujeme těmto kosmetickým vadám.
  4. Posílit svaly dna pánevního a naučit tyto svaly uvolňovat
    K jejich poškození dochází při porodu.Při episiotomii dojde k protětí svalových vláken a jejich síla se zhorší o 50 %.Proto je důležité dosáhnout zpevnění svalů pánevního dna již v těh. Důležitější je se tyto svaly naučit uvolňovat a to hlavně v I.době porodní , protože se porodní cesty rychleji otvírají.
  5. Naučit se správné držení těla
    Páteř je udržována ve fyziologickém postavení společnou silou břišních a zádových svalů. Zvětšující se obsah dutiny břišní v těh. vyrovnává žena zvětšeným prohnutím bederní páteře.To má za následek neustálé přetěžování zádového svalstva v bederní oblasti a vznik častých bolestí v kříži.
  6. Zabránit vzniku plochých nohou
    V těh. prosakují vazy a svaly dolních končetin. Zvětšující se váha těla způsobuje jejich velké zatížení. Svaly a vazy se unavují ,uvolňují a protahují.Klenba nožní klesá.Následkem jsou bolesti nohou při chůzi.Doporučuje se těh.kromě cvičení chůze naboso,obuv s nepříliš velkým podpatkem, časté střídání obuvi popřípadě ortopedické vložky.
  7. Zabránit vzniku křečových žil
    Zvětšující se děloha tlačí na žilní výstup z dolních končetin. Krev v žilách stagnuje.Návrat venózní krve z dolních končetin usnadníme nejen cvičením,ale doporučuje se těh. sedět a ležet s podloženými dolními končetinami.
  8. Udržet,zvýšit kapacitu plic
    Zvětšující se obsah dutiny břišní vytlačuje bránici vzhůru,stlačuje hrudník a způsobuje těh.“ šikmé uložení srdce „ a těh. dušnost.Vitální kapacita plic se zmenšuje.Cvičíme dechová cvičení , která zlepšují vitální kapacitu plic,udržují pružnost hrudníku a podporují dostatečné okysličení krve,procházející plícemi.Zajistíme tak dostatečný přívod kyslíku do tkání matky i plodu.
  9. Podpořit peristaltiku střevní – zabránit vzniku zácpy
    Zvětšující se obsah dutiny břišní a časté oslabení břišních svalů způsobuje zpomalení střevní pasáže a zácpu.Cvičením urychlíme střevní peristaltiku a tím zabráníme vzniku zácpy.Kromě cvičení doporučujeme jíst stravu s bohatým obsahem zbytkových látek / zeleninu,ovoce,černý chléb/.

Svolení ke cvičení dá vždy ošetřující gynekolog. Ženy cvičí buď rozděleně dle trimestrů těh., nebo všechny dohromady.S cvičením můžeme začít od 12 týdne těh.
Každý cvik opakujeme 3-5 krát,později 10 krát. Dbáme na správné provádění cviků a na pravidelné dýchání.Můžeme zařadit i cvičení na balónech.
Každá hodina se skládá ze cvičební jednotky po které následuje relaxace a uvolnění.
Cvičení ženám zpříjemní těh. , lépe je připraví na porod a snadněji porodí.

I.trimestr 1. –4. měs. Těh.
V tomto období lze cvičit prakticky všechno,kromě skoků,výpadů , visů a běhů.Cvičíme ve stoje,v kleku,v sedu,tureckém sedu,vleže na zádech,na břiše,na boku.Cvičíme břišní svaly,svalstvo klenby nožní,prsní svaly,podporujeme elasticitu hrudníku,odkrvování dolních končetin a peristaltiku střevní.Relaxujeme a nacvičujeme správné držení těla.

II. trimestr 5. –7. měs. Těh.
Cvičíme totéž jako v I.trimestru , ale vynecháme cviky vleže na břiše.Přidáme speciální cviky: zadržování dechu a uvolňování kyčelních kloubů.

III. trimestr 8. – 9. měs. Těh.
Cvičíme pouze speciální cvičení : příprava k jednotlivým porodním dobám, nácvik dýchání,zadržení dechu,porodní polohy a relaxace.


Plán jednotlivých lekcí cvičení

1. úterý v měsíci – od 14. hod. cvičení
– od 15. hod. škola rodičů
2. úterý v měsíci – od 15. hod. cvičení
3. úterý v měsíci – od 15. hod.cvičení
4. úterý v měsíci – od 15. hod. cvičení

 

Kde cvičíme : Mateřské centrum – kulturní dům – kino – 2.patro
Cena za 1hod. 50 Kč.